Sloboda na odstrel

Autor: Peter Blaščák | 27.1.2012 o 16:42 | Karma článku: 9,24 | Prečítané:  1820x

Rezonuje to svetom, hoci obyčajným ľuďom to malo ostať utajené. Dohoda ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) mala byť v tichosti prepašovaná do legislatív štátov, bez možnosti pripomienkovania odbornou, ale aj laickou verejnosťou. Že sa Vás to netýka? Omyl. Týka sa to skoro každého z nás, viac ako si viete predstaviť.

Pre tých, ktorí ešte o ACTA nepočuli len krátke zhrnutie. Za nápadnou skratkou sa skrýva dohoda, ktorej „dobrovoľným podpísaním“ sa krajiny zaväzujú vytvoriť medzinárodnú štruktúru, ktorá bude prísne vymáhať práva duševného vlastníctva a zavádza neúmerné tresty za ich porušenie. Možno sa opýtate: Čo je na tom zlé? Nuž viac napovie samotný obsah tejto dohody.


V prvom rade táto dohoda hlboko a vážne zasiahne do súkromia každého z nás. Strata anonymity, sledovanie všetkých Vašich aktivít na internete, cenzúra. Pojmy ako sloboda slova alebo prezumpcia neviny sa môžu stať minulosťou. Nedobrovoľné odpojenie od siete je len  prvý krok. Myslíte si, že bežných užívateľov sa to netýka? Že obrázok, pesnička, dokument vo Vašom počítači je len na nekomerčné použitie? Veď predsa na ňom nezarábate. Opak je ale pravdou. Tresty budú prísnejšie nie len pre Vás, ale zodpovednosť bude prenesená ešte aj na plecia providera.


Že sa to týka len internetu? Ďalší omyl. Schválením môžeme postupne zabudnúť aj na lacné generické lieky, dostupné pre chudobných. Všetko pod nenápadnou rúškou ochrany duševného vlastníctva. Spomeňte si na to pri najbližšej návšteve lekárne.


Radi cestujete? Otravujú Vás niekedy až ponižujúce kontroly na letiskách? Čo tak sa okrem obsahu batožiny pozrieť aj na obsah Vášho mp3 prehrávača, tabletu alebo notebooku. Aj to môže byť realitou po schválení ACTA. A toto všetko je len časť z udalostí, ktoré sa môžu premeniť na realitu.


Argument, že porušovanie autorských práv k duševnému vlastníctvu predstavuje hrozbu pre udržateľný rozvoj svetovej ekonomiky je nepodložený a dovolím si povedať, nereálny. Sú to práve sloboda a dostupnosť, ktoré podporujú rozvoj a to nie len ekonomický. Nedovolím si povedať, že kradnúť je správne. Každý autor hoci aj myšlienky, ktorá prinesie svetu prospech si zaslúži náležitú odmenu. No ACTA je extrém, ktorý neprináša odmeny, ale represie.


No pozrime sa ešte na samotný priebeh zrodenia a schvaľovania tejto dohody. Už len tu sa nachádza niekoľko kontroverzností. V prvom rade je to až podozrivá snaha obsah dohody utajiť pred verejnosťou. Ani len nevznikol priestor na jej pripomienkovanie odbornou, ako aj laickou verejnosťou. Podozrenie vyvoláva aj fakt, že bola predbežne schválená k ratifikácii na stretnutí rady EU, ktoré bolo zamerané na poľnohospodárstvo a rybolov.


No nádej ešte nezomrela. Ešte je šanca na víťazstvo zdravého rozumu jej zamietnutím v Európskom parlamente. Online petíciu proti dohode už podpísalo vyše 200 000 ľudí. Aj Vy sa môžete pridať tu:
https://www.accessnow.org/page/s/just-say-no-to-acta

 

Viac aj na: http://www.facebook.com/pages/Ing-Peter-Blaščák/208865932529791

 

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?