Koniec starých ujov

Autor: Peter Blaščák | 16.3.2014 o 19:26 | Karma článku: 18,32 | Prečítané:  1312x

Prvé kolo voľby nového "starého uja" máme za sebou a verím, že len čo sa kandidáti poriadne vyspia, kolo druhé nám prinesie oveľa viac zábavy. Nenechal som si ujsť nočné tlačové konferencie kandidátov a po zhliadnutí Ficovej si neodpustím urobiť malú analýzu. V prvom rade vôbec nie je dôležité to, čo povedal. Nič nehovoriace dookola sa opakujúce vyhlásenie o tom, ako postúpil a ako je na prvom mieste sa dá charakterizovať ako „vata" (prípadne si doplňte iný, menej slušný názov),  lebo nepovedal vôbec nič. Bola to tlačovka pre tlačovku, lebo sa patrilo nejakú urobiť. A aj keď je zle, hlavne to nepokaziť ešte viac. Dôležité je v skutočnosti to, čo pán „líder ľavice" nepovedal.

urnaurnaPeter Blaščák

Kampaň je vyčerpávajúca a volebná noc asi najviac. Ale počas tlačovej konferencie bolo na Ficovom neverbálnom správaní badať nie len únavu, no aj čosi iné. Už to nebol ten sebaistý Fico, na ktorého sme zvyknutí. Silné reči a gestá sa stratili. Je zjavné, že PR oddelenie Smeru očakávalo iný výsledok a malo pripravený iný príhovor, ako sme v skutočnosti počuli. Verím, že aj veľmi drahé neverejné prieskumy, ktoré si Smer nechal vypracovať veštili oveľa väčší rozdiel, než aký vidíme. Nepomohla ani snaha súdruha Pašku, ktorý vyhlásil voľby na marketingovo vynikajúci dátum, ignorujúc pri tom Ústavu.

V prvom rade si musíme ujasniť, že to nie je prehra. No je to veľmi silná a bolestivá facka od voličov. Čísla hovoria jasne. Dostať menej hlasov ako v parlamentných voľbách je signál o rýchlo blížiacom sa vreci zemiakov. Skrývať to za nízku volebnú účasť je zbabelé a svedčí to len o úrovni kandidáta, ktorý rokmi v politike už stratil schopnosť vnímať širšie súvislosti. V prvom rade je zodpovednosťou politikov ponúkať voličom riešenia, pre ktoré sa oplatí ísť voliť. Následne riešenia presadiť. No riešenia dohodnuté v konšpiračných bytoch pri pohári Coca-Coly (podobnosť čisto náhodná) obvykle nie sú tie správne. Ak si na Slovensku ľudia myslia, že voľbami sa nič nemení a voliť sa neoplatí, je to len a jedine zásluha politikov. Bohužiaľ za volebnú apatiu spoločnosti nesú kolektívnu zodpovednosť politici všetkých strán.

Skúsme sa ešte trochu vzdialiť, aby sme získali širší obraz. Čo ešte nedokončené voľby prezidenta ukazujú?

Pri pohľade z politickej diaľky tieto voľby ukazujú aj cyklickosť slovenských politických strán. Cyklus je takmer všade rovnaký. Vznik, dostať sa do politiky, vziať čo sa dá, vrchol... a následne pomalé a dlhé umieranie sprevádzané sebaklamom o skutočnom potenciály strany. Ako katalyzátor záhuby urýchľujúcej proces je obvykle predseda prikovaný ku stoličke. Keď sa už bolestivo rozhodne odovzdať funkciu kapitána potápajúcej sa lode, nie je to bez emotívnej šou, no je už väčšinou neskoro (podobnosť so slovenskou „pravicou" čisto náhodná).

Výsledky prvého kola volieb už naznačujú začiatok konca ľavice a sú len poslednými klincami do rakvy pravice. O generačnej výmene politici stále radšej hovoria, ako ju reálne realizujú. Skutky svedčia viac o tom, že presluhujúci politici zo strachu o svoje korytá radšej bránia mladým presadiť sa, než by ich podporili.

Voľby sú zrkadlo nastavené politikom. No pozerať sa do zrkadla so zatvorenými očami nepomáha.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?